poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Galop

Galop - to chód trzytaktowy. Każdy krok konia - "skok" nazywa się z foule. Po każdej foule konia następuje faza zawieszenia. Rozróżniamy galop z prawej lub lewej nogi (zależy, która noga z przodu wysuwa się bardziej do przodu - jeśli lewa to mamy do czynienia z galopem z lewej nogi i odwrotnie). Poprawnie koń galopując po łuku w prawo powinieni galopować na prawą nogę (wewnętrzna para nóg wysuwa się do przodu). Jeżeli wysuwająca się do przodu para kończyn jest parą zewnętrzną, koń porusza się kontrgalopem.


Rozróżniamy tempa galopu:
Galop roboczy
W naturalnym rytmie konia; równomierny i rytmiczny; stosowany w dyscycplinie ujeżdżenia podczas wykonywania większości figur na czworoboku np. wolty i ciągi.
Galop pośredni
Zmusza konia do wzmożonej pracy grzbietem oraz zwiększenia stopnia uginania i prostowania tylnych kończyn. Tempo równomierne wynosi 340-350 m/min.
Galop zebrany
Zwolniony do minimum. Dzięki maksymalnemu podstawieniu zadu środek ciężkości przesuwa się do tyłu. Szyja jest wygięta, wysoko podniesiona, czoło pionowo. Galop zebrany wymaga od konia gibkości i dobrego wytrenowania. Chód ten bardzo obciąża stawy skokowe, nie należy go więc nadużywać. W ujeżdżeniu na czworoboku stosowany przy wykonywaniu np. półpiruetów i piruetów.
Galop wyciągnięty
Koń wydłuża nogi na tyle, na ile pozwala mu budowa jego ciała. Ruchy są bardziej wyciągnięte niż w galopie pośrednim. Tempo wynosi ok. 550 m/min.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz